top of page

Bilim Merkezi Kurulum ve İşletme

Bilim merkezleri konusu Amerika ve Avrupa’da toplum tarafından benimsenmiş ve yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Eğitim sistemine de entegre bir şekilde hizmet veren merkezlerde yıl içerisine bir çok bilimsel faaliyet gerçekleştirilmektedir. Bilim merkezleri hakkında detaylı bilgiye “Neden Bilim Merkezleri” yazımızda ulaşabilirsiniz.

Eğer bulunduğunuz bölgeye bir bilim merkezi kazandırmak için çalışıyorsanız ve nereden başlayacağınız konusunda fikirlere ihtiyacınız varsa da “Bilim Merkezleri Nasıl Kurulur” yazımızı okuyabilirsiniz. Bu konuda profesyonel destek almak isterseniz de aşağıdaki konularda sizlere destek olabiliriz. 10 yıllık bilim merkezi kurulum ve işletim tecrübemizi sizlerle paylaşabilir hayal ettiğiniz bilim merkezine ulaşmak için sizlere destek olabiliriz.

Bilim Merkezi Bina ve Ürün Tasarım Hizmetleri

Kurulacak olan bilim merkezinin mimari projesi, proje ekibimiz tarafından belirlenen konsept dahilinde ve şehrin demografik özelliklerine uygun olarak hazırlanmaktadır. Hazırlanacak olan mimari proje; yatırım sahibinin istek ve ihtiyaçlarına uygun olarak statik, elektrik, ısıtma, soğutma, havalandırma, güvenlik vb. detayları da içerecek şekilde genişletilebilmektedir.

Bilim Merkezi Konsept ve Kurulum Danışmanlığı

Bilim merkezleri içeriği bakımından çok zengin bir konu yelpazesine sahip olması dolayısı ile tasarlanan yatırımda yer alacak olan alanların belirlenmesi ve sergilenecek olan deney düzeneklerinin seçimi ve yerleşimi büyük önem taşımaktadır. Seçilen deney düzeneklerinin konusal ve kategorik olarak birbiriyle bağlantılı olması veya tamamlayıcı bir özelliğe sahip olması ziyaretçilerin bilim merkezinden alacağı verimi büyük oranda arttırmaktadır.

Bilim merkezi yatırımı yapılacak olan şehrin imkan ve ihtiyaçlarına uygun ana konseptin belirlenmesi, bu konseptin detaylarının oluşturulması, bilimsel ve akademik çalışmaların yapılarak proje dokümantasyonun tamamlanmasıyla yatırım planlamasının ilk ve en önemli safhası gerçekleştirilmiş olacaktır. Uzman ekibimizin yıllardır edindiği tecrübe ile birlikte konsept oluşturma ve kurulum çalışmaları konusunda danışmanlık hizmeti verebilmektedir.

Deney Alanları Tasarım Danışmanlığı

Bilim merkezleri içerisinde yer alan konseptler doğrultusunda deney alanları düzenlenmektedir. Bilim ve alt disiplinleri ile alakalı oluşturulan konseptlerden çıkışla, bilim merkezleri içerisinde konseptler arası geçiş büyük önem taşımaktadır. Birbirleri ile bağlantılı deney istasyonlarının ardı ardına uygun bağlantılar ile sergilenmesi ve projelendirilmesi ziyaretçiler açısında da önem arz etmektedir. Belirli bir konsept ile ilgili düzenekleri gezen ziyaretçi, o konu ile zihnini yormakta ve konu ile ilgili bilgiler almaktadır. O istasyondan bir diğer noktaya geçişte konuların bağlantılı olması bilginin kalıcılığı ve kolay öğrenme açısından da önemli bir noktadır.

Bunun yanı sıra görsel algı noktasında da dikkat çekici bir tasarım ve alan paylaşımı da bir diğer önemli noktadır. Deney alanlarının tasarımı ile ilgili olarak, uzman kadrosu ve akademik destek sağlayıcıları ile, bilginin kolay öğrenilmesi, akılda kalıcı olması, görsel açıdan dikkat çekici olması noktasında çalışmalar yürütülmesi gerekmektedir. Ekibimizin deneyim ve bilgi birikimi sayesinde deney alanları tasarımı noktasında danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

Kurumsal Kimlik Oluşturulması ve Görsel İçerik Hizmetleri

Kurulacak olan bilim merkezlerinin hedef kitle ile doğru bir şekilde buluşturularak bulunduğu coğrafya içerisinde marka haline getirilebilmesi ancak ve ancak doğru bir kurumsal kimlik stratejisi oluşturulması ile mümkündür. Kurumsal kimlik stratejisinin ve unsurlarının oluşturulması kurulacak olan bilim merkezlerinin azami ölçülerde ziyaretçi çekilmesine zemin hazırlayacak görsel iletişim çalışmalarının tamamını kapsayan geniş çaplı çalışmalar bütünüdür.

  • İsim, Logo ve Görsel Konsept Oluşturulması

Dünyadaki tüm belli başlı hizmet merkezlerinde olduğu gibi bilim merkezlerinin de kendine has bir ismi, logosu, ikonu, görsel konsepti yada başka bir deyişle kurumsal karakterinin oluşturulması gerekmektedir. Bu unsurlar, bilim merkezinin yer alacağı ve anıldığı her yerde kullanıldığı için en fazla dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir.

  • Bina İçi Görsellerin Tasarımı

Bina içinde yer alan tüm görsel materyaller (ürünlerin açıklamaları, bilgilendirme panoları, yönlendirmeler vb.) oluşturularak konsepte uygun olarak tasarlanmış ve ziyaretçilerle en etkin şekilde iletişim kuracak bir görsel altyapı oluşturulmalıdır.

  • Kurumsal Kimlik Materyalleri ve Websitesi

Dünyadaki tüm belli başlı hizmet merkezlerinde olduğu gibi bilim merkezlerinin de kendine has bir ismi, logosu, ikonu, görsel konsepti yada başka bir deyişle kurumsal karakterinin oluşturulması gerekmektedir. Bu unsurlar, bilim merkezinin yer alacağı ve anıldığı her yerde kullanıldığı için en fazla dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir.

Bilim Merkezleri ile İlgili Çalışmalarımız

WES - Sergi Tasarım ve Üretimi

Sergi Tasarımı ve Üretimi

Bilim Merkezleri ile Faydalı İçerikler

bottom of page